سایز متن   /

مومن صالحی – پژوهشگر اجتماعی
اختصاصی/گیل نامه:شهر رشت در انتظار تصمیمی بزرگ در شورای شهرخود برای انتخاب شهرداری آگاه و پرتوان که بتواند چرخ از کار افتاده وراکد سازندگی را در این شهر ناامید به چرخش دراورد نشسته است.طی روزهای گذشته تقریبا از اصلاح طلبان معتدل تا تند رو و همچنین از اصول گرایان میانه رو تا رادیکال و بویژه ۶۵ نفر فعال سیاسی و مطبوعاتی بیانیه داده و اعلام موضع نموده اند . نقطه مشترک همه اظهار نظرها نارضایتی از تصمیم ناگرفته شورای شهر رشت میباشد . با این وجود شهردارمنتخب اینده با کدام پشتوانه قادربه حرکت و مدیریت و ساماندهی انبوهی از مشکلات پیش روی این دستگاه عریض و طویل بوروکراتیک خواهد بود ؟ در میان موج مخالفت با شورای شهر رشت من هم با بیانیه ۶۵ نفراز سیاسیون و اهالی مطبوعات برای معرفی یک نفر شهردار غیر بومی مخالفم .
این شهر غریبه نوازآشنا کش، که رسم دیرین ان بیگانه پرستی و خودزنی و بی توجهی به سرمایه های اجتماعی اش شده ،نتیجه ای جز پریشانی و هجوم مدیران غیر بومی را بخود ندیده است.
من در این شهر بدنیا امده و زندگی کرده و خیر سرم از فعالین اجتماعی و شاید هم بخشی سیاسی ان باشم . هرگز بیاد ندارم سرکار خانم کار افرین معرفی شده ، یکبار در این شهر نشو نمایی کرده باشند و سر سوزنی فعالیتی در هیچ زمینه ای از امور اجتماعی تا سیاسی تا اقتصادی در این شهر داشته باشند . جایی هم نخواندم و نشنیدم که کلامی و پیامی برای این شهر مصیبت زده ازناشایستگی مدیران و عقب مانده از قافله توسعه ،اعلام کرده باشند .
اگر روشنفکران و اصلاح طلبان و اهالی مطبوعات ،همه اعضای شورای شهررشت را به زدو بند و ترجیح منافع فردی به منافع شهر و قس علیهذا متهم میکنند ،چگونه خود از این اتهام تبری خواهند جست که فردی را ندیده و نشناخته و بدون کمترین و یا شاید هیچ اعلام نظر رسمی در مورد وضعیت شهر رشت برای شهرداری تعرفه میکنند و بر ان اصرار و ابرام میورزند .
چنان جو سنگینی را بنام روشنفکری و اصلاحات و اصول گرایی در شیپورهای گوشخراش خود میدمند که جرات و جای هیچ عرض اندامی و سئوالی برای کسی از شهروندان درجه سه امثال بنده نماند .
سئوالات بی پاسخ در مورد سرکار خانم کارآفرین معرفی شده برای شهرداری رشت چنین است :
ایشان کی و چه مدتی در شهر رشت زندگی کرده اند ؟
از چه زمانی از رشت خبر ندارند ؟
ایا رشت و محلات و مشکلات ان را می شناسند ؟
ایا هیچ شناختی از منابع انسانی و روابط حاکم بران در این شهرو شهرداری دارند ؟
ایا هیچ اظهار نظری و یا تحلیلی از ایشان در مورد مدیریت شهری و برنامه های مورد نظرشان در جایی اعلام شده است ؟
ایا میشود صرفا کسی را که در شهری بدنیا امده و تمام عمر خود را در جایی دیگر زندگی کرده است بومی بنامیم ؟
پاسخ این سئوالات و بسیاری دیگررا این فعالان محترم سیاسی و مطبوعاتی میدانند ؟
شورای شهر فعلی رشت یکبار مدیری غیر بومی را علیرغم همه تذکرات مکتوب و اعلام خطرهای قبلی با بهانه شایستگی و توانایی های غیر قابل باور آزموده است و نباید اشتباه گذشته را تکرار کند .
انچه خود داشت زبیگانه تمنا میکرد .

گیل نامه: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی