امروز

یکشنبه, ۲۶ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۳۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

مسئولان امر نگذارند صندلی ها جابجا شود

سرویس سیاسی :

اختصاصی _ گیل نامه /  فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت اداره یک شهرستان یا محدوده را بر عهده دارد . یکی از وظایف ایشان نظارت ، بازرسی و مدیریت صحیح  در خصوص  زیرساخت های اشتغال است . با توجه به تشکیل جلسات متناوب کارگروه اشتغال در فرمانداری انتظار می رود با روند رو به افزایش و رشد قابل ملاحظه ای در حوزه اشتغال جوانان مواجه شد . با طرح پرسش هائی بصورت متغیر از چندین مراجعه کننده و یا حاضرین در جلسه فرمانداری رشت ، محاسبات آماری فرایند تجزیه تحلیلمان درست از آب در نیامد . آمار و ارقام بیکاری و چهره تکیده و بی رمق شهر و جوانان تحصیلکرده عالی اش نشان از عدم شایستگی در تصدی برخی از مدیران حاضر در جلسه را می رساند . موتور مولد برخی از چرخه های اقتصادی شهر از کار افتاده . شهر بی رونق شده . فرماندار موظف به فراهم آوردن عدالت اجتماعی و فقرزدائی در شهر محل خدمت خود می باشد آیا چهره پژمرده و مایوس جوانان بیکار این شهر به ایشان دهن کجی نمیکند ؟  آقای فرماندار ؛ همه چیز آرام است ؟  شاید مدیران حاضر در جلسات تنها به جلوس بر کرسی ریاستشان اکتفا نموده اند ، فارغ از تحصیل نتیجه مطلوب .

در ابتدا باید به این مهم توجه داشت که شهر صاحب دارد ، مدیر و مسئول دارد ، متولی دارد . متولی اش به گفته رهبر کبیر انقلاب امام خمینی ؛ خدمتگزار این مردم است . فرماندارش درمقام یک مسئول و نماینده عالی دولت وظیفه رسیدگی و نظارت های مداوم و نتیجه بخش بر جلساتش ( بخصوص جلساتی که درخصوص عیب یابی ، اشتغال زائی ، اسیب زدائی در موضوعات مربوط به حوزه مدیریتش  تشکیل می شود )  را دارد . باید بداند هر آنچه در شهر جلوه می نماید ماحصل کفایت ، درایت یا عدم کدامیک از آنهاست ؟ به آمار و ارقام حاصل از بررسی و ریشه یابی موضوعات مربوط در جلسات کارگروهش توجه کند . ببیند عیب کار از کجاست ؟ چه چیزی حال مردم این شهر را خراب کرده است ؟

ایجاد اشتغال یکی از اولویت های اصلی  مسئولین و دستگاه ها و ادارات است  . در جلسات کارگروه اشتغال به منظور رفع موانع و مشکلاتی از این قبیل ، انتظار می رود برنامه ای مدون و هدفمند علی الخصوص برای جوانان بیکار طرح ریزی شود .

با اشاره برمواردی چند از وظایف چنین کارگروه هائی طبق ماده ۲۱ تصویبنامه می توان به مهمترین آن پرداخته شود :

  • تعیین فعالیت های اولویت دار نظیر استفاده از تسهیلات بانکی با رعایت تصمیمات شورای عالی اشتغال
  • ایجاد بسترهای مناسب جهت سرمایه گذاری بخش غیردولتی در بخش های مختلف اقتصادی ضمن اولویت ایجاد اشتغال در بخش های توسعه نیافته یا کمتر توسعه یافته
  • شناسائی وضعیت بازار کار و ارائه راه حل جهت کاهش میزان بیکاری در سطح استان
  • شناسائی امکانات و محدودیت های آموزشی فنی حرفه ای استان و تشویق بخش غیردولتی جهت ایجاد مراکز آموزشی مورد نیاز و …

شاغل کسی است که درآمدی به اندازه تامین نیازهای خود داشته باشد یعنی حداقل حقوق تعیین شده خود را بتواند صرف امور زندگی خویش کند . طبق تازه ترین گزارشی که ا زمرکز آمار در خصوص وضعیت اشتغال و بیکاری اعلام شده ، نرخ بیکاری درتابستان ۹۸ سبت به سال گذشته ۱٫۸ % کاهش یافته اما مبنای محاسبات آنها بر حسب ۲ ساعت کار در هفته درنظر گرفته شده که این در اصل با تطابق دادن با شیوه کار یک شخص عادی و گذران زندگیش مغایرت دارد و عملا یک شخص عادی با ۲ساعت کار در هفته شاید نتواند از پس مخارج خود یا خانواده اش برآید . از طرفی در سال ۹۷ قریب به ۱۰% رشد بیمه بیکاری داشتیم و این آمار رو به افزایش است و این خود نشان دهنده ی بحران بیکاری است . بیش از ۳۳ هزار ۴۰۰ کارگاه در استان غیر فعال و بدهکار بیمه ای هستند . نرخ تورم و بیکاری در استان رو به افزایش است و مسئولین امر باید به این مسئله بصورت تخصصی بپردازند .

با توجه به اعلام چنین آمار و ارقامی می توان به عدم توجه یا بی کفایتی برخی متصدیان امور مربوطه حاضر در جلسات کارگروه اشتغال در فرمانداری پی برد . چنین جلساتی بر اساس یکسری مقررات و دستو رالعمل هائی هدایت می شوند . به نظر می رسد در چنین کارگروه هائی مباحث کارشناسانه مطرح نمی شود و یا تصمیم گیری های برخی از کارشناسان فاقد ضمانت اجرائی است . شاید سلسله مراتب  سازمانی در خصوص تصدیگری اشخاص به درستی رعایت نشده یا آقایان با ساختار اداری آنچنان آشنا نیستند و یا فاقد تخصص و مهارت در جایگاه محوله شان باشند  ، شاید باید از برخی پارتی بازی ها برحذر بود تا هر کس در صندلی خود بنشیند . مسئولان امر نگذارند صندلی ها جابجا شود . در هر صورت باید گفت آقای فرماندار هیچ چیز به نظر سر جای خودش نیست . باز هم سوال می کنم ؛ آیا همه چیز آرام است ؟

 

با سلسله تحلیل های این پایگاه در خصوص موضوعات مطروحه همراه باشید

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی