امروز

شنبه, ۲ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۰۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

گیل نامه / تقریبا همه حقوق بگیران از نیمه ماه به بعد با یک حس بد روبرو می شوند!  حس آزاردهنده ای که آنها را نگران می کند و ممکن است این نگرانی حتی به خانواده هم منتقل شود . آن حس بد چیزی نیست جز تمام شدن سریع پول یا همان حقوق ماهانه . آنچه این حس بد را غیر قابل تحمل تر می کند آن است که اغلب نمی دانیم پول ما کجا رفته و چگونه خرج شده ، با اینحال نباید شک داشته باشیم که همه آن پول را خودمان خرج کرده ایم .

همانطور که در یادداشت های گذشته عنوان کردیم علم سواد مالی را به بیان ساده میتوان علم مدیریت پول و سرمایه تعریف کرد . یکی از حوزه های بسیار مهم این علم مدیریت هزینه ها است . در مبحث سواد مالی ما یاد میگیریم که چگونه ، نه تنها با درآمد واقعی خود یک ماه را به راحتی سر کنیم بلکه تا حدود بیست درصد از آن را پس انداز کنیم . برای این کار لازم است که با مهارت هایی چند آشنا باشیم . در این یادداشت تنها به سرفصل برخی از این مهارت ها اشاره می کنیم و تاکید میشود که لازم است این مهارت ها در دوره های آموزشی و کارگاه های علمی آموخته شود و چه جایی بهتر از مدرسه یا دانشگاه برای فراگیری این علم ؟
🔸مهارت بودجه بندی :
یکی از ارکان اصلی مدیریت هزینه ها در مبحث سواد مالی ، بودجه بندی است . بودجه بندی یعنی اینکه بدانیم هزینه های ما در یک ماه چقدر است و درآمدهای واقعی ما کدام است؟  همه هزینه ها و درآمدها به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم میشوند . شما باید بتوانید به درستی هزینه ها و درآمدهای واقعی را تشخیص و پیش بینی کنید . البته یک بخشی را هم باید برای هزینه ها و درآمدهای پیش بینی نشده اختصاص دهید . به این کار بودجه بندی گفته میشود . تلاش کنید تا هزینه شما از درآمدتان بیشتر نشود .
🔸مهارت خرید :
یکی از مهمترین هزینه های خانواده ها خرید است . بدون شک خرید را نمیتوان از زندگی حذف کرد اما تابحال دقت کرده اید که چقدر از خریدهای شما ضروری است ؟ هزینه خریدهای شما تا چه حد با قیمت واقعی کالایی که میخرید مطابقت دارد ؟ آیا میتوان هزینه های خرید را کاهش داد ؟ چقدر به تخفیف ها دقت میکنید ؟ کیفیت و ماندگاری کالا چقدر برای شما مهم است ؟ این سوالات و ده ها سوال دیگر مهارت خرید شما را تشکیل می دهد که برای آموختن آن باید حتما با مهارت خرید آشنا شوید .
🔸مدیریت هزینه ها و درآمدها
شاید خودتان هم متوجه نشوید اما بسیاری از دارایی های شما ممکن است برایتان هزینه آور باشد . هزینه ای که میتواند با کمی دقت تبدیل به دارایی شود . یک مثال ساده میزنم . ممکن است شما دارای یک خودرو به قیمت تقریبی ۱۰۰ میلیون تومان داشته باشید . پیش خودتان فرض میکنید که صرف نظر از موضوع تورم چندسال دیگر این خودرو را با قیمتی ارزان تر خواهید فروخت و مابه التفاوت این قیمت هم می شود هزینه ایاب و ذهابی که باید این چندسال بابت استفاده از خودروهای عمومی می پرداختم . تا اینجا همه چیز خوب است اما خودروی شما یک سری هزینه های دیگر هم برای شما دارد . مثلا هزینه سوخت و چیزی در همان حدود هم بابت تعمیر و نگهداری . این یعنی هزینه . حال ممکن است شما هزینه دیگری هم داشته باشید، مثل هزینه سرویس مدرسه بچه و ایاب و ذهاب سایر افراد خانواده در طول روز . شما تنها با کمی مدیریت زمان و برنامه ریزی میتوانید این هزینه ها را حذف کنید . چرا شما سرویس مدرسه بچه خودتان نمیشوید ؟اینطور بخشی از هزینه تبدیل به درآمد میشود .

مهارت هایی از این دست بسیار است . ما در علم سواد مالی همه این مهارت ها را تحت عنوان مدیریت هزینه و درآمد طبقه بندی می کنیم . شما هم میتوانید این مهارت ها را بیاموزید و دیگر نگران گم شدن دارایی تان نباشید .

گیل نامه / انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی