امروز

یکشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

اختصاصی _ گیل نامه / نشست نقد و بررسی کتاب اصلاح طلبی ناکام ، واکاوی تئوریک جنبش ملی نفت و دولت دموکراتیک مصدق با سخنرانی دکتر بیژن عبدالکریمی و دکتر سیدجوادمیری برگزار شد.

 دکتر عباس نعیمی جورشری،نویسنده کتاب اصلاح طلبی ناکام به شرح توضیحاتی دررابطه با این کتاب پرداخت و گفت:بحث عمده ای که وجود دارد این است که در دو دهه اخیر زندگی روزانه ما با کنش های اصلاح طلبانه گره خورده است.

وی با بیان اینکه این کتاب مطالعه موردی برای قوام یک تئوری بوده است،افزود:هیچ کتابی درخصوص جنبش ملی نفت نداریم که تئوری نیز در آن وجود داشته باشد.

نعیمی جورشری همجنین بسیج اجتماعی را هرگونه اقدامات اجتماعی و سیاسی در چارچوب قانون با لحاظ بسیج خواند.

اولین سخنران این نشست دکتربیژن عبدالکریمی،عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شمال با بیان اینکه کنش بی تفکر عقیم و فاقد ارزش است،گفت:جامعه ما در دوقرن اخیر حتی  یک لحظه هم از کنش سیاسی تهی ندارد و این موضوع مختص ایران نیست بلکه درباره تمام کشورها صدق میکند.

وی با اشاره بر اینکه فهم علل و دلایل ناکامی یک ملت پرسشی سترگ است،افزود:کتاب اصلاح طلبی ناکام کتابی در راستای پاسخ به سوالاتی از قبیل ناکام ماندن نهضت ملی،تلاش های ناکام اصلاح طلبانه و… است.

وی با اشاره به اینکه به عنوان یک فعال اجتماعی می دانمدکه ایرانی ها امروز نسبت به وضعیت موجود ناراضی هستند خاطرنشان کرد.امروز امام مردم از وضعیت نابسامان کشور ناراضی هستند و آن را در فضای مجازی و حقیقی بیان می کند.

وی با بیان اینکه برای فهم شرایط کنونی ساده نیست اظهار کرد :علی رغم اختلافات سیاسی اجتماعی در میان ایرانی‌ها  ولی یک منطق مشترک وجود دارد.

او همچنین به بیان سه نقطه ضعف در میان همه جریانات در مسائل ایران پرداخت و افزود سه انتقاد وارد در میان جریانات در ایران  ۱.عدم تحلیل مسائل ایران در تاریخ جهانی ٢. عدم درک تغییر شرایط جهانی ٣. عدم درک و بررسی با مسائل ذهنی است.

وی ادامه داد :در پژوهش دکتر نعیمی در مورد عدم تحلیل مسائل ایران در خصوص مسائل اجتماعی مدعی تحلیل تاریخی هستند درحالیکه ما ایرانیان تاریخ را کمتر در گستره جهانی درک می کنیم.

وی با اشاره به اینکه امروز فهم وضعیت  ایران بدون درک  مدرنیته امکان‌پذیر نیست و درک آن در گستره تاریخ است اذعان کرد:دموکراسی، تفکیک قوا ،حفظ حریم خصوصی. حقوق بشر، آزادی بیان با شکست مواجه شدولی درک  نکردیم که این مفاهیم  حاصل  تحولات نهایی تاریخ غرب است.

او با بیان اینکه وضعیت کنونی ما حاصل یک روند تاریخی است که اول باید به درک آن پرداخت عنوان کرد :اکنون مبانی نظری نظام های اخلاقی و ایدئولوژی با مرگ روبرو است و فردیت گرایی رایج‌ترین امر است.

.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شمال با اشاره بر اینکه ما نمی توانیم در جوامع کنشگری سیاسی انتظاری داشته باشیم خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از جوانان چهره‌های سیاسی  انقلابی را تروریست می خوانند.

وی تصریح کرد: ما  منطق دلایل خود را باید دگرگون کنیم و تا این منطق دگرگون نشود این کشور روی خوش را نخواهد دید.

عبدالکریمی با بیان اینکه منطق مشترک بین همه این است که به تحلیل اخلاقی از نهادهای اجتماعی بپردازیم گفت: درک مسائل تاریخی نباید به کمک نگرش تاریخی باشد و مشکل جامعه ما وجود افراد ناکارآمد نیست بلکه وجود ساختار های نادرست است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران شمال با اشاره به اینکه تا زمانی که ساختارهای ما اینگونه است هر فردی سکان دار کشور باشد وضعیت ایران تغییر نمی کند اضافه کرد :تا ملت قدرت پیدا نکنند دولت هیچ کاری نمی تواند انجام دهد و نیروهای اجتماعی باید در جامعه نهادینه شود و حضور فعال داشته باشند.

دکتر بیژن عبدالکریمی در خصوص استبداد و عقب ماندگی گفت: در کتاب اصلاح‌طلبی ناکام   آمده است که عقب ماندگی ایران با استبداد مواجه شده است در حالی که وضعیت کنونی ما حاصل استبداد بر عقب ماندگی است.

دیگر سخنران این مراسم دکتر جواد میری بود وی گفت:بسیاری از کسانی که تلاش می کنند تاثیر آن را بازخوانی کنند تلاش می‌کنند با جنبش اصلاحات مصدق و بسیاری از جنبش‌های اسلامی پیوند برقرار کنند که ما باید نسبت به این برقراری پیوند با دیده تردید نگاه کنیم.

ِ

دکتر سیدجواد میری ادامه داد: بعد از انقلاب در ایران نیاز به بازخوانی تاریخ معاصر داریم  امروز معروف به رویکرد اصلاح‌طلبی است که به آن فلاسفه اشتراک لفظینیز میگویند چون اصلاحات در ذهن یک جهان‌بینی و یا اسلامگرایی می‌باشد می گنجد.

وی بیشتر همرنگ اسلام گرایی پرداخت و گفت:اسلام‌گرای پنج رکن دارد که شامل اسلام گرایی با گرایش به لیبرالی، اسلام گرایی با گرایش دموکراتیک،با گرایش سوسیالیستی با گرایش سلفی گرایی و فقاهتی.

عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی عنوان کرد:آثار و خمیره اصلاح‌طلبی مصدق علی‌رغم ناکامی هایش با شکست ها نوع اصلاح‌طلبی مبتنی بر دموکراسی و بر نظامی بود که نشات گرفته از انقلاب مشروطه بود و مسئله اراده ملی برای تحقق قدرت جامعه بود.

وی مفهوم اصلاح طلبی،نفت، جنبش، دولت دموکراتیک، ملی، رهبری پیشرو را به شش کلید واژه مهم در کتاب اصلاح طلبی ناکام خواند و افزود:در دوران پهلوی بزرگترین مشکل خوانش تنگ نظرانه از مفهوم ملت و بعد از انقلاب از مفهوم اسلامیت بود  و این دور تاثیرات مخربی بر پیکره اجتماعی ما  گذاشته است.

#گیل نامه

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی