امروز

یکشنبه, ۲۸ مهر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۴۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

گیل نامه /  افرادی که در مورد « سرمایه گذاری » از من سوال می کنند ، اغلب به دو دسته تقسیم می شوند . افراد زرنگ و افراد خیلی زرنگ ! . مطئنم تعجب کردید اما الان توضیح خواهم داد . افراد خیلی زرنگ کسانی هستند که می پرسند ؛ « بهترین سرمایه گذاری چیست؟» من هم پاسخ آنها را می دهم و آنها می روند اما افراد خیلی زرنگ کسانی هستند که به من مراجعه می کنند و می پرسند « الان بهترین سرمایه گذاری چیست ؟ » من با شنیدن این سوال خوشحال می شود و سعی می کنم که در یک برنامه ریزی منظم بیشترین کمک را به این دسته از افراد بکنم . تفاوت سوال این دو گروه تنها در توجه به یک نکته است ؛ عامل « زمان » .
واقعیت این است که سرمایه گذاری به شدت وابسته به زمان و شرایط سیاسی – اقتصادی همان ایام است . به نظر من سرمایه گذاری را می توان از دو منظر بررسی نمود . سرمایه گذاری مادی و سرمایه گذاری معنوی . سرمایه گذاری معنوی آن سرمایه گذاری است که شما بطور مستقیم بر روی خودتان انجام می دهید . مثلا « آموزش » و «مطالعه » . گمان می کنم در شرایط فعلی و پیچیدگی های اقتصاد کشورمان بهترین نوع سرمایه گذاری روی خود ، تلاش برای آموزش « سوادمالی » و ارتقای « هوش مالی » از طریق مطالعه کتاب های مفید ( بارویکرد بومی ) و شرکت در کارگاه های معتبر است اما سرمایه گذاری مادی هم به شدت وابسته به شرایط اقتصادی روز است .
سال ۹۸ را باید سال اوج « تحریم » ها ، افزایش « تورم » و ادامه « رکود » بنامیم . بدیهیست در این شرایط باید به این بیاندیشیم که بهترین شیوه سرمایه گذاری در شرایط رکود ، تورم و تحریم چیست ؟ من سعی می کنم در سطور پایین نکاتی را به شما یاد آور شوم تا شما بتوانید در این شرایط بهترین تصمیم را اتخاذ کنید .
با توجه به بررسی وضعیت موجود به نظر می رسد شرایط عدم ثبات درونی ، علی رغم ثبات در نرخ ارز و دلار در شش ماهه دوم سال همچنان ادامه داشته باشد و چه بسا سر باز کند و بسیار بعید به نظر می رسد با توجه به نرخ تورم ۴۳ درصدی و افزایش قیمت در برخی بازارهای سرمایه ای همچون مسکن ( علی رغم کاهش معاملات ) این ثبات نسبی بازار چندان تداوم داشته باشد لذا در این شرایط بهترین سرمایه گذاری مادی ، سرمایه گذاری بر روی دارایی های واقعی است . منظور من از دارایی های واقعی ، خرید ملک ( زمین ) و حتی مسکن ( البته با قیمت مناسب ) است ، همچنین خرید دلار و انواع ارز و نیز خرید طلا و کالاهایی از این نوع . با توجه به اینکه با افزایش تورم ، سود برخی از شرکت های بورسی نیز افزایش می یابد از برخی از شرکت های بورسی هم می توان به عنوان سپری در برابر تورم و افزایش سودآوری استفاده کرد با اینحال باید از مهارت کافی برای تشکیل یک پرتفوی مناسب ( سبد سرمایه گذاری ) برخوردار باشید . بدون برخورداری از این مهارت ممکن است در این بازار سرمایه متحمل آسیب هایی جدی شوید . این مهارت ، یعنی مهارت تشکیل سبد مناسب سرمایه گذاری ، بدون شک برای کسانی که طی سال های گذشته برای سرمایه گذاری روی خود ، اهمیت بیشتری قائل شده بودند به راحتی و با کمی دقت حاصل می شود . بقیه افراد هم خوب است از مشاوره افراد آگاه و کار بلد استفاده کنند و یا با حضور در کارگاه های مناسب ، به تدریج بر « سواد مالی » خود بیافزایند .
• ارتباط با نویسنده : ۰۹۱۱۱۳۸۱۷۰۲

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی