امروز

یکشنبه, ۲۶ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۵۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

 لقب لوتی منشی برای برخی سیاسیون سفارشی است

سرویس شهری :

اختصاصی _ گیل نامه /   این روزها به جای اینکه در فوتبال بیشتر تماشاچی یک ورزش باشیم ، اغلب بیننده حضور سیاست  و  تجارت  در  فوتبال هستیم . فوتبالی که نردبانی برای رشد و ترقی برخی سیاسیون شهر شده است .  برخی از شخصیت ها که خود را  داش آکل زمانه می پندارند و با جوسازی و نام نهادن عناوین و القاب سفارشی برخی رسانه ها ؛ گوئی به  توهم خودشان به ساحل امن انتخابات رسیده اند  یا  خواهند رسید !

 

جامعه ای که امروز در آن زندگی می کنیم دستخوش تغییراتی شده است . آسیب هایی که به اشخاص وارد می سازد ، گاها زخمی است کاری ، غیرقابل التیام و جای آن باقی . ورزش آمیخته با سیاست ؛ شدت زخمش کاردی و کاری است . در برخی موارد کشنده همانند نیش مار سمی . با توجه به موقعیت ها این سم ذره ذره جان می ستاند و گاها یکباره . سیاستی که به ورزش ما تزریق شده بنا بر شرایط از هر دو نوع اش ، سمی است .

ورزش  ضرورتی است برای همگان . علاوه بر مقتضیات زندگی صنعتی و مدرن ، تغییر هرم طبقات اجتماعی ، افزایش فاصله طبقاتی فقیر و غنی ، بی توجهی به برخی آسیب های روانی و اجتماعی ( با توجه به آمار رسمی کشور از هر ۱۰ نفر ۹ نفر مبتلا به آسیب های روانی هستند ) ، توجه و توسعه در حوزه ورزش از مهمترین نیازهای بشر است .

موثرترین رویکرد لحظه ای دراین موج از تغییرات ، ورزش همگانی است . مردم با پرداخت کمترین هزینه با توجه به آمار بیکاری و نداشتن درآمد کافی ، می توانند از ورزش به عنوان بهترین دارو و پادزهر جهت پیشگیری از بروز بسیاری از ناهنجاری ها ، اختلالات ، بزه کاری ، جرائم خطرناک و مورد تهدید جامعه بهره مند گردند  . ورزش با پرکردن اوقات فراغت و ایجاد روحیه نشاط و سرزندگی در اشخاص ؛ موجب شکل گیری هویت فردی در جامعه می شود و در مقابل می تواند از بروز بسیاری از تنش ها و تضادهای در تقابل با هنجارهای جامعه مقابله کند .

متاسفانه در ادوار گذشته شاهد بودیم ؛ برخی از سیاسیون در پی حمایت های صوری در بخشی از تیم های ورزشی شهرمان ، پایه ریز تبلور رای مردم به شکل پوپولیستی درانتخابات مورد نظرشان شدند . و باز شاهد بودیم ؛  ورزش استانمان در جریان ورزش حرفه ای کشور نیز رشدی نکرد . گوئی رجال سیاسی به آراء حاصله فائق گشتند و خر مرادشان از پل خواسته هاشان عبور کرد .

مردم رشت مردمی ورزش دوست و فهیم می باشند . آن ها در سرما و گرما نقش یک هوادار تمام عیار را بارها از خود به نمایش گذاشتند . همین سکوهای ورزشگاه ها شاهد اشک ها ، فریادها ، تلخندها و گاه شادی هایشان بودند . هوادارانی که بارها از جیب خودشان برای تیم محبوبشان هزینه کردند چه از شهرهای دور چه همجوار در سکوها حاضر شدند . اما انگار این ورزش ابزاری است در دست برخی از سیاسیون انگار بناست از جیب مردم و بیت المال هزینه هایشان جفت و جور بشود .

در کش و قوس های اخیر که شاهد اتفاقاتی نه چندان خوشایند برای تیم های محبوب رشتی و گیلانی درخارج از استان  بودیم ؛ برخی شخصیت های سیاسی تازه یادشان آمد انگار تیمی هست و هواداری ! آن چنان متبحرانه و ظرافتمندانه  نقش داش آکل زمانه را به خود گرفتند ؛ برخی  هم باور کردند خبری هست ! این دلسوزان ورزش پیشتر از اینها کجا بودند ؟ رجال به موقع در صحنه چرا صیانت از برخی تیم های محبوب را هدفمندانه بر عهده گرفتند آن هم متناسب با مقتضیات زمان ؟!

 پرداختن به ورزش عمومی میتواند در بسیاری از این قبیل هزینه های نافرجام بکاهد و در عوض بستری برای پایه گذاری برنامه ای اصولی و از پیش طرح ریزی شده منجسم برای ترقی شهروندان علی الخصوص جوانان ، سرمایه های این شهر ؛ مهیا شود تا همگان بتوانند در سود بردن از مزایای هزینه هائی که خود برای شهرشان می پردازند بهره مند گردند . این حق مردم این شهر است که بدانند هزینه هائی که برای خدمات شهری و شخصی خود میپردازند صرف چه اموراتی خواهد شد . بهتر است متولیان شهر ، مسئولین ذیربط و حافظان حقوق شهروندی در راستای سلامت روحی و روانی عمومی شهروندان با هدف طرح ریزی برنامه ای مدون برای ورزش همگانی ، توسعه ابزارهای ورزشی به روز و پویا  در تجهیز پارک ها و اماکن عمومی ورزشی  گام بردارند .

قطع به یقین رشتوندان و هوادارن ورزش همگانی از این پیشنهاد استقبال خواهند کرد و اجازه نخواهند داد برخی سیاستمداران خود را پشت آراء مردم جهت جلوس در انتخابات آتی مستور نگه دارند .

 

با سلسله تحلیل های این پایگاه در خصوص موضوعات مطروحه همراه باشید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی